top of page

Реабілітація поранених внаслідок перенесених військових конфліктів.

Updated: Apr 9, 2022Найбільш актуальною, в новітній історії України, реабілітація внаслідок військових конфліктів стала з 2014 року, коли військові дії безпосередньо розпочались на території країни і кількість людей які потребували даний вид медичної допомоги критично збільшилась.

Протягом тривалого часу з 2015 по 2022 рік ми не займались реабілітацією поранених осіб внаслідок військового конфлікту за декількома основними причинами:

По-перше організація реабілітації поранених і військових одна із самих структурованих, з чіткими часовими рамками і, щоб їх притримуватись, має бути присутній більш розширений арсенал методів в наданні реабілітаційної допомоги яка включає не тільки фізичну або фізіотерапевтичну складову і відповідно більш розширений професійний медичний штат лікарів і обслуговуючого персоналу.

По-друге. Основним аспектом, точніше первинним, перед будь-яким формуванням програми реабілітації виступає психологічна/психіатрична консультація і ведення таких пацієнтів на постійній основі протягом всього терміну медичної реабілітації. В не залежності від тяжкості поранення, в не залежності від зміни лікувального закладу надання первинної, вторинної медичної чи реабілітаційної допомоги.

По-третє. Медична реабілітація військовослужбовців внаслідок військового конфлікту повинна базуватись на військовій концепції.

По-четверте. Із-за великої кількості спекуляцій і популізму на дану тематику.

Із-за частих запитів протягом останніх двох тижнів щодо організації реабілітаційної допомоги ми вирішили якомога чітко розписати основні принципи реабілітації осіб після перенесених поранень внаслідок військових дій. Сподіваємось, що дана інформація буде корисною для тих у кого є можливості, засоби і бажання в найкоротший термін забезпечити військово-службовців якісною медико-реабілітаційною допомогою в цей військовий для країни час.

Медична реабілітація військовослужбовців внаслідок військового конфлікту перш за все повинна базуватись на військовій концепції яка принципово повинна бути забезпечена водночас наступними складовими:


1. Психологічна допомога.

Завдання психологічної допомоги:

i. Перш за все вирішити подальшу стратегію для медичної реабілітації. Тобто або повернення військовослужбовця до попереднього стану – виконання військових завдань, або

ii. Інтеграція військовослужбовця в структуру оборонного відомства в іншій якості (не для активних військових дій), або

iii. Інтеграція військовослужбовця в соціум.

iv. Інше.

2. Забезпечення раннім ортезуванням та протезуванням різної складності.

a. Ортези на короткий період первинної та вторинної фаз реабілітації. Для звикання та забезпечення рухових завдань фізичної реабілітації.

b. Ортези/протези на постійній основі – забезпечення якомога ширшої рухової активності в повсякденному житті.

c. Корекція по заміні протезів (профілактичний огляд) протягом тривалого періоду (1 рік, 3 роки, 5 років) на постійній основі.

3. Широкий спектр фізичного комбінованого (наприклад рух і когнітивне навантаження) обладнання.

4. Специфічна організація робочого простору для реабілітації (наприклад більша кількість розташування дзеркал в приміщеннях де проходять реабілітацію поранені).

Використання лише одного виду надання реабілітаційної допомоги, як, наприклад, фізична, чи психологічна, спортивна чи соціальна - унеможливлює вирішення реабілітаційних завдань у довготривалій перспективі і в кінцевому рахунку призводить до нівелювання реабілітації як такої.Виділяють наступні етапи реабілітаційної допомоги:

 • Рання реабілітація

 • Рання відновна реабілітація

 • Первинна

 • Вторинна

 • Санаторно-курортний етап

Рання реабілітація (після перенесеної хірургічної допомоги) в палатах відділень хірургії базується на принципах:

 1. Психологічна або психіатрична реабілітація (терапія поведінкових розладів)

 2. Респіраторна реабілітація

 3. Терапія болю

 4. Пасивна рухова реабілітація

 5. Щотижнева консультація з військовим консультантом (аташе)

Термін 5-14 діб.


Рання відновна реабілітація. Проводиться в закладах спеціалізованої реабілітаційної допомоги.Поділяється на два етапи (первинна рання та вторинна рання ), перехід між якими і співвідношення у тривалості визначає консиліум мультидисциплінарної команди.

Загальний термін періоду ранньої відновної реабілітації 17-33 діб (5.5 денний тиждень).

Первинна рання відновна реабілітація

Принципи:

 1. Раннє протезування та ортезування.

 2. Лікування положенням

 3. Психологічна терапія поведінкових розладів

 4. Бальнеотерапія. За можливості проводити двічі на добу. Як заміна пасивної рухової реабілітації і поступовий перехід до активної

 5. Терапія болю

 6. Групова фізична терапія в залі.

За наявності ознак соціальної замкнутості (за висновками психолога, психіатра), які зустрічаються в 90% випадків, дані кімнати мають бути обладнані дзеркалами.

Щомісячний обхід палати з військовим консультантом (аташе).

Термін 10-18 діб.


Вторинна рання відновна реабілітація

 1. Активна фізична терапія. Перевага надається груповій фізичній терапії.

 2. Кардіологічна реабілітація.

 3. Психологічна терапія поведінкових розладів.

 4. Трудотерапія.

 5. Спорт.

 6. Альтернативні методи лікування (музикотерапія, акупунктура).

Термін 7-15 діб.


Подальший маршрут осіб які пройшли курс реабілітації є соціальна підтримка та щорічна медична реабілітації як частина санаторно-курортного етапу.

179 views

Comments


bottom of page